Billon na Kongresie 590 o stanie sektora fintech w Polsce

Kopiuj tekst

20 listopada 2017 r.

Billon na Kongresie 590 o stanie sektora fintech w Polsce

Opublikowany

Katarzyna Sosin, dyrektor Billon Financial Ltd., brała udział w w prezentacji raportu o stanie polskiego sektora fintech, wydanego pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Dyskusja o warunkach działania branży fintechowej i barierach jej rozwoju odbyła się 17 listopada na Kongresie 590 w Rzeszowie.

Raport przedstawiony na Kongresie 590 został stworzony przez roboczy zespół powołany przez 22 instytucje z sektora rządowego, regulacyjnego i komercyjnego, nad którym nadzór sprawowała KNF. Jego celem była identyfikacja barier ograniczających dalszy rozwój branży fintech w Polsce i wskazanie propozycji rozwiązań. Proponowanymi działaniami są m.in. zwiększenie pewności prawnej warunków działania fintechów, stworzenie strategii wspierania takich firm przez Ministerstwo Rozwoju, zamiana papierowych dokumentów na ich cyfrowe odpowiedniki, czy rozważenie stworzenia wzorem innych krajów piaskownicy regulacyjnej.

Podczas dyskusji Katarzyna Sosin mówiła, że Billon stworzył rozwiązanie oparte o architekturę blockchain następnej generacji, adresujące dotychczasowe problemy skalowalności blockchaina. System transakcji oparty o koncepcję pieniądza elektronicznego działa w Polsce od połowy 2016 roku. Billon pilotuje go we współpracy z klientami wypłacającymi za jego pomocą np. premie, czy programy motywacyjne. Są to m.in. Philip Morris Polska, IQS i kilka największych firm z branży ubezpieczeń i FMCG.

Oprócz pieniądza elektronicznego Billon wykorzystał swoją technologię do opracowania produktu opartego o system rozproszonych rejestrów, realizujący wymagania prawne tzw. trwałego nośnika. - Polski sektor bankowy wyraża nadzieję, że problem trwałego nośnika może zostać rozwiązany dzięki zastosowaniu rozproszonych rejestrów. Warunkiem koniecznym będzie jednak udowodnienie przez te systemy skalowalności i wydajności większej od obecnych rozwiązań blockchain - mówiła Katarzyna Sosin.

Raport przedstawiony na Kongresie 590 można pobrać w załączniku.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

prezentacja_FinTech[1].pdf

pdf | 1,73 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Billon z nagrodą World Summit Award za realizację celów ONZ

temu

Polska firma technologiczna Billon została zwycięzcą konkursu World Summit Award w kategorii Business & Commerce jako autor jednego z 40 najlepszych cyfrowych rozwiązań, które umożliwiają osiągnięcie celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Billon z kolejnym dofinansowaniem na 4,5 mln zł

temu

Polski start-up Billon, który stworzył przełomowy system natychmiastowych płatności walutami narodowymi oparty o technologię blockchain otrzymał prawie 4,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój. Otrzymane pieniądze firma planuje przeznaczyć na rozwój technologiczny swojego systemu.
Billon reprezentuje Polskę w konkursie na najlepszy startup w Europie Środkowej

temu

Polski startup Billon, który stworzył przełomowy system natychmiastowych płatności oparty o technologię rozproszonego rejestru, reprezentuje Polskę w międzynarodowym konkursie Central European Startup Awards. Zwycięzca wybrany przez internautów w głosowaniu w dniach 4-18 października otrzyma nagrodę 100 tys. euro.
Billon otrzyma 100 tysięcy dolarów z funduszu Fintech 71 z USA

temu

Stworzony w Polsce przełomowy system natychmiastowych płatności oparty o technologię rozproszonego rejestru otrzyma 100 tysięcy dolarów z amerykańskiego funduszu dla startupów Fintech 71. Pieniądze przeznaczy na rozwój swoich rozwiązań w USA. Billon jest jedyną polską firmą oraz jedyną wykorzystującą tę technologię, która zakwalifikowała się do programu.

Billon sets industry-standard benchmark for blockchain scalability

Next generation architecture achieves unprecedented scalability for everyday currency payments comparable to mainstream global card processing systems