Billon na Kongresie 590 o stanie sektora fintech w Polsce

Kopiuj tekst

20 listopada 2017 r.

Billon na Kongresie 590 o stanie sektora fintech w Polsce

Opublikowany

Katarzyna Sosin, dyrektor Billon Financial Ltd., brała udział w w prezentacji raportu o stanie polskiego sektora fintech, wydanego pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Dyskusja o warunkach działania branży fintechowej i barierach jej rozwoju odbyła się 17 listopada na Kongresie 590 w Rzeszowie.

Raport przedstawiony na Kongresie 590 został stworzony przez roboczy zespół powołany przez 22 instytucje z sektora rządowego, regulacyjnego i komercyjnego, nad którym nadzór sprawowała KNF. Jego celem była identyfikacja barier ograniczających dalszy rozwój branży fintech w Polsce i wskazanie propozycji rozwiązań. Proponowanymi działaniami są m.in. zwiększenie pewności prawnej warunków działania fintechów, stworzenie strategii wspierania takich firm przez Ministerstwo Rozwoju, zamiana papierowych dokumentów na ich cyfrowe odpowiedniki, czy rozważenie stworzenia wzorem innych krajów piaskownicy regulacyjnej.

Podczas dyskusji Katarzyna Sosin mówiła, że Billon stworzył rozwiązanie oparte o architekturę blockchain następnej generacji, adresujące dotychczasowe problemy skalowalności blockchaina. System transakcji oparty o koncepcję pieniądza elektronicznego działa w Polsce od połowy 2016 roku. Billon pilotuje go we współpracy z klientami wypłacającymi za jego pomocą np. premie, czy programy motywacyjne. Są to m.in. Philip Morris Polska, IQS i kilka największych firm z branży ubezpieczeń i FMCG.

Oprócz pieniądza elektronicznego Billon wykorzystał swoją technologię do opracowania produktu opartego o system rozproszonych rejestrów, realizujący wymagania prawne tzw. trwałego nośnika. - Polski sektor bankowy wyraża nadzieję, że problem trwałego nośnika może zostać rozwiązany dzięki zastosowaniu rozproszonych rejestrów. Warunkiem koniecznym będzie jednak udowodnienie przez te systemy skalowalności i wydajności większej od obecnych rozwiązań blockchain - mówiła Katarzyna Sosin.

Raport przedstawiony na Kongresie 590 można pobrać w załączniku.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

prezentacja_FinTech[1].pdf

pdf | 1,73 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
BIK i Billon: Unikalna na światową skalę, pro-kliencka implementacja technologii blockchain w obszarze finansów

temu

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wraz z firmą technologiczną Billon wprowadzają na rynek unikalne na światową skalę rozwiązanie blockchainowe opracowane przez polskich inżynierów. Dzięki technologii stworzonej przez Billon dwie polskie firmy dokonują „kopernikańskiego przewrotu” w obrocie dokumentami. Na start klienci banków otrzymają gwarancję niezmienności dotyczących ich dokumentów oraz dostęp do nich nawet po ustaniu relacji z bankiem.
Polski Billon z licencją brytyjskiej FCA

temu

Spółka Billon Financial Ltd, będąca spółką zależną brytyjskiej Billon Group Ltd, ponownie została zarejestrowana jako Small Electronic Money Institution (Mała Instytucja Pieniądza Elektronicznego) przez brytyjskie Financial Conduct Authority. Konieczność re-rejestracji związana była z wdrożeniem Dyrektywy Europejskiej tzw. PSD2 (Payment Services Directive 2), która miała na celu dostosowanie usług płatniczych do zmieniających się warunków zewnętrznych, szczególnie nowych technologii.
Billon podpisuje list intencyjny z Igoria Trade

temu

Spółka Igoria Trade S.A. poinformowała w komunikacie giełdowym z 14 marca 2018 r. o podpisaniu listu intencyjnego z Billon Group Ltd.
Możliwe zastosowanie technologii blockchain w branży energetycznej

temu

Polska firma technologiczna Billon we współpracy z Microsoft rozpoczęła pracę nad możliwością wykorzystania technologii blockchain w PGNiG. Zakres współpracy może objąć zarówno stworzenie platformy obsługi klienta indywidualnego, platformy do handlu gazem i energią, jak również płatności w systemach elektromobilności.

Billon sets industry-standard benchmark for blockchain scalability

Next generation architecture achieves unprecedented scalability for everyday currency payments comparable to mainstream global card processing systems