NCBiR wyróżnił blockchainowy system wypłat motywacyjnych

5 czerwca 2018 r.

NCBiR wyróżnił blockchainowy system wypłat motywacyjnych

Opublikowany

Polski blockchainowy start-up Billon, który stworzył na bazie swojej technologii blockchain pionierski system umożliwiający natychmiastową wypłatę nagród motywacyjnych, otrzymał prawie 4 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój. Otrzymane pieniądze firma planuje przeznaczyć na badania przemysłowe i prace rozwojowe technologii permissioned blockchain.

Technologia opracowana przez Billon jest używana w Polsce i Wielkiej Brytanii do przekazywania tzw. pieniądza elektronicznego, cyfrowego odpowiednika gotówki. Nie jest on kryptowalutą (jak np. Bitcoin), ale walutą narodową, emitowaną przez banki. Co ważne, użycie elektronicznej gotówki nie wymaga posiadania konta bankowego, ale umożliwia korzystanie z infrastruktury finansowej, np. bankomatów. Zgodnie z unijną dyrektywa PSD2, pieniądz elektroniczny stanowi pełnoprawny środek płatniczy w krajach Unii Europejskiej.

- PSD2 ułatwia życie osobom wykluczonym ekonomicznie, albowiem nawet nie posiadając konta czy karty kredytowej, mogą przyjmować wynagrodzenia w formie cyfrowej za pracę tymczasową lub nieregularną – mówi Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon. - W docenionym przez NCBiR rozwiązaniu wykorzystaliśmy technologię blockchain do spełnienia ludzkiej potrzeby bycia docenionym.

Dotychczas stosowane systemy motywacyjne cechowały się wysokimi kosztami operacyjnymi i długim czasem oczekiwania na otrzymanie nagrody. Obniżało to zaangażowanie wynagradzanych osób, które musiały czekać na gratyfikację nawet przez kilka tygodni. Nagrody pieniądzem elektronicznym opartym na blockchainie Billon mogą być wypłacane, szczególnie w małych kwotach, od razu po wykonaniu zadania. Zwiększa to motywację odbiorców i na bieżąco zaspokaja ich podstawową potrzebę bycia docenionym i gratyfikowanym.

Z technologii Billon korzysta już Philip Morris, wypłacając nagrody motywacyjne swoim partnerom handlowym. Coca-Cola testowała również to rozwiązanie w programie motywowania  właścicieli lokali gastronomicznych i sklepów za odpowiednio wysoką sprzedaż napojów. Billon prowadzi obecnie rozmowy z firmami z sektora ubezpieczeniowego, zainteresowanymi wdrożeniem innowacyjnego systemu nagradzania.

To już trzecie dofinansowanie, jakie Billon otrzymał z NCBiR. W listopadzie firma dostała 4,5 mln zł, również w ramach programu Inteligentny Rozwój, na rozwój swojej technologii blockchain. Wcześniej Billonowi zostały także przyznane 2 miliony euro z prestiżowego programu Komisji Europejskiej Horizon 2020 za rewolucyjny potencjał wykorzystania tej technologii do bezpośrednich płatności. Ostatnio spółka otrzymała 75 tysięcy dolarów z programu 2018 VC FinTech Accelerator, sponsorowanego przez FIS - światowego lidera w dziedzinie przetwarzania płatności, oprogramowania finansowego i rozwiązań bankowych.

- Granty i dofinansowania pochodzące od takich instytucji jak NCBiR są kluczowe w rozwoju innowacyjnych firm technologicznych, ponieważ umożliwiają nawet małym zespołom rzucić wyzwanie dużym rynkowym graczom. – mówi Kałuża. - Książkowym przykładem takiej innowacji, gdzie zainwestowane środki się zwrócą, jest blockchain. Ta technologia usprawnia wiele obszarów życia, począwszy od finansów, skończywszy na komunikacji.

Granty i dofinansowania pochodzące od takich instytucji jak NCBiR są kluczowe w rozwoju innowacyjnych firm technologicznych.

Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon

Ostatnie miesiące stały dla Billon pod znakiem dynamicznego rozwoju. W kwietniu nawiązano współpracę z Biurem Informacji Kredytowej mającą na celu wprowadzenie – nie tylko w instytucjach finansowych – technologii do przechowywania i przesyłania dokumentów na trwałym nośniku informacji. Zapisywaniem dokumentów na blockchainie interesuje się też spółka Mitsui Knowledge Industry, która będzie poszukiwała zastosowań technologii Billon w Japonii i na innych rynkach azjatyckich. Obecnie firma rozbudowuje swój zespół i poszukuje doświadczonych specjalistów z dziedziny algorytmiki, systemów rozproszonych oraz języków JAVA i  C++ i project managerów do prac rozwojowych IT.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Billon receives EUR 1 million funding from the Polish National Center for Research and Development

temu

Billon, the technology company that has civilised blockchain, has been granted EUR 1  million funding from the National Center for Research and Development (NCBiR) as part of its Intelligent Development program. This latest installment marks the third funding endorsement from the EU organisation. Billon will use the funding for large scale research and further development of its permissioned blockchain.
Polski Billon z licencją brytyjskiej FCA

temu

Spółka Billon Financial Ltd, będąca spółką zależną brytyjskiej Billon Group Ltd, ponownie została zarejestrowana jako Small Electronic Money Institution (Mała Instytucja Pieniądza Elektronicznego) przez brytyjskie Financial Conduct Authority. Konieczność re-rejestracji związana była z wdrożeniem Dyrektywy Europejskiej tzw. PSD2 (Payment Services Directive 2), która miała na celu dostosowanie usług płatniczych do zmieniających się warunków zewnętrznych, szczególnie nowych technologii.
Blockchain z licencją KNF?

temu

Billon Solutions Sp. z o.o., należąca do grupy Billon, jako pierwsza złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wydanie pieniądza elektronicznego i świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego, opartego o technologię blockchain i rozproszonego rejestru (DLT).
Billon podpisuje list intencyjny z Igoria Trade

temu

Spółka Igoria Trade S.A. poinformowała w komunikacie giełdowym z 14 marca 2018 r. o podpisaniu listu intencyjnego z Billon Group Ltd.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.