Billon na konferencji "blockchain NeXt"
Billon na konferencji "blockchain NeXt"

21 czerwca 2018 r.

Billon na konferencji "blockchain NeXt"

Blockchain to już nie tylko bitcoin i inne kryptowaluty, ale przede wszystkim technologia, która uwiarygadnia każdą zapisaną w niej informację. Jej filary - bezpieczeństwo, niezmienność zapisów i demokratyzacja dostępu do danych - sprawiają, że wszystkie sektory gospodarki i administracji widzą w niej rozwiązanie swoich problemów. O tym, jak blockchain zmienia biznes, opowie konferencja „blockchain NeXt“, która odbędzie się już 21 czerwca w Warszawie.

Technologię blockchain na masową skalę wdrażają już polskie banki. Sektor bankowy zapisuje w rozproszonym rejestrze dokumenty skierowane do klientów, rozwiązując w ten sposób problem tzw. trwałego nośnika informacji. To zasługa polskich inżynierów z firmy Billon. Opracowana przez nich platforma jako jedyna na świecie zapisuje w strukturze blockchain nie tylko sumy hashowe, ale całe dokumenty w rozproszonej i zaszyfrowanej postaci. Technologia spełnia wymogi regulacyjne wszystkich kluczowych regulacji UE, takich jak MIFID II, RODO czy IDD, pracuje na lekkiej architekturze oraz daje klientom banków gwarancję autentyczności i trwałego dostępu do dokumentów. Billon wprowadza to rozwiązanie w sektorze bankowym we współpracy z Biurem Informacji Kredytowej. Dzięki modularnej strukturze jest ono otwarte dla każdej innej firmy, która chce u siebie zastosować blockchain.

- Polskie banki dokonują pierwszego w skali światowej wdrożenia technologii blockchain na tak masową skalę. Autorskie rozwiązanie Billon do zarządzania dokumentami posiada wydajność na poziomie tradycyjnych, scentralizowanych baz danych. Testy wydajnościowe systemu,  koordynowane przez Biuro Informacji Kredytowej, wykazały, że każdy bank dysponuje miejscem na zapis 5 mln dokumentów i 41 bilionów bajtów w ciągu doby – mówi Jacek Figuła, Chief Commercial Officer w ‎Billon.

Technologia blockchain wypełnia wszystkie wymogi wynikające z przepisów dotyczących trwałego nośnika informacji. Zarówno użytkownicy, jak i dostawcy usług oraz jakiekolwiek inne osoby nie mają w systemie Billon technicznych możliwości wprowadzania zmian do raz zapisanych dokumentów. Przechowywanie dokumentów bezpośrednio na blockchainie nie wymaga również utrzymywania żadnego centralnego serwera. Publikowane w rozproszonej sieci dokumenty są zreplikowane w wielu miejscach. Dzięki temu nawet w wypadku uszkodzenia części węzłów sieci pozostała część jest w stanie odtworzyć zapisaną informację.

Te zabezpieczenia stanowią bezpośrednią przewagę nad innymi technologiami blockchain, czy tradycyjnymi bazami danych, gdzie dokumenty znajdują się w jednym miejscu - na serwerze banku. W ich przypadku wystarczy złamać zabezpieczenia jednego systemu i jeden klucz szyfrowania wspólnego dla wszystkich informacji w systemie. Ataki na dane zapisane w systemie Billon wymagają niezwykle żmudnego i kosztownego przełamywania kluczy dla każdego dokumentu z osobna. Daje to nieporównywalnie pewniejszą ochronę przed niepowołanym dostępem lub usunięciem danych.

- Dzięki zastosowaniu technologii blockchain firmy Billon do przesyłania klientom dokumentów polski sektor bankowy zaoszczędzi nie tylko na ograniczeniu kosztów korespondencji, ale także na zabezpieczeniach IT związanych z ochroną danych – dodaje Figuła. - Koszt rozwiązania tylko jednego problemu związanego z bezpieczeństwem to co najmniej kilka milionów złotych. 

Współpraca Billon i BIK to pierwszy krok do wprowadzenia masowego wykorzystania technologii blockchain w zakresie zarządzania dokumentami. Oprócz banków użytkownikami tego rozwiązania mogą być firmy pożyczkowe i ubezpieczeniowe. Billon ma nadzieję również na zainteresowanie ze strony administracji publicznej, dla której cyberbezpieczeństwo stanowi najwyższy priorytet. Dzięki zastosowaniu stworzonej przez Billon technologii blockchain Polska ma potencjał zostania liderem w bezpiecznym przechowywaniu rejestrów krytycznych dla bezpieczeństwa państwa.

Jacek Figuła przedstawi nowoczesną i unikalną technologię blockchain Billona do przechowywania i przesyłania dokumentów na konferencji “blockchain NeXt” 21 czerwca.  
Related Stories
Billon z nagrodą za najlepszy blockchain dla korporacji

Billon zdobywa brytyjską nagrodę „The Europas Awards“ za najlepszy projekt korporacyjny wykorzystujący technologię blockchain.
BIK i Billon: Unikalna na światową skalę, pro-kliencka implementacja technologii blockchain w obszarze finansów

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wraz z firmą technologiczną Billon wprowadzają na rynek unikalne na światową skalę rozwiązanie blockchainowe opracowane przez polskich inżynierów. Dzięki technologii stworzonej przez Billon dwie polskie firmy dokonują „kopernikańskiego przewrotu” w obrocie dokumentami. Na start klienci banków otrzymają gwarancję niezmienności dotyczących ich dokumentów oraz dostęp do nich nawet po ustaniu relacji z bankiem.
Możliwe zastosowanie technologii blockchain w branży energetycznej

Polska firma technologiczna Billon we współpracy z Microsoft rozpoczęła pracę nad możliwością wykorzystania technologii blockchain w PGNiG. Zakres współpracy może objąć zarówno stworzenie platformy obsługi klienta indywidualnego, platformy do handlu gazem i energią, jak również płatności w systemach elektromobilności.
Polskie banki coraz bliżej wprowadzenia polskiej technologii blockchain

Polskie banki zakończyły testowanie rozwiązania blockchain polskiej firmy Billon w celu wykorzystania tej technologii do przechowywania i przesyłania dokumentów do klientów. Testy wydajnościowe potwierdziły możliwość zapisywania bezpośrednio w rozproszonym rejestrze nawet 5 milionów dokumentów dziennie, co spełnia potrzeby nawet największych instytucji finansowych w Polsce.
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.