Blockchain z licencją KNF?
Kopiuj tekst

Blockchain z licencją KNF?

Złożenie wniosku to dopiero pierwszy krok w całym złożonym procesie regulacyjnym. W przypadku przyznania licencji będziemy pierwszą tego typu firmą w Polsce, której technologia blockchain uzyska aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego. – mówi Katarzyna Sosin z działu compliance grupy Billon.

Pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz cyfrową alternatywą dla tradycyjnej bankowości elektronicznej. Umożliwia użytkownikom przechowywanie środków na urządzeniu osobistym i dokonywanie nimi transakcji płatniczych. Dotychczas KNF nie uznawała istniejących w Europie rozwiązań na wydawanie i wykup pieniądza elektronicznego ze względu na ich jedynie iluzoryczne różnice w stosunku do standardowych systemów finansowych - w każdym z przypadków środki przechowywane były na centralnym serwerze instytucji, nie u samych użytkowników. Billon przechowuje w aplikacji mobilnej i umożliwia transakcje regulowanymi walutami - złotówkami lub funtami brytyjskimi - w formie zapisu cyfrowego.

Uzyskanie zezwolenia KNF umożliwi wykonywanie w Polsce szeregu usług płatniczych za pomocą pieniądza elektronicznego, takich jak przyjmowanie i przechowywanie środków, a następnie ich transfer. Możliwe biznesowe zastosowania takich usług to mikropłatności za treści multimedialne, zapłata za zakupione towary w internecie, przelewy P2P, czy wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie niższych kosztach niż w przypadku standardowych systemów bankowych.

System blockchain stworzony przez Billon oparty jest na zaawansowanej kryptografii oraz technologii rozproszonego rejestru (DLT). Na podstawie tej technologii spółka buduje rozwiązania biznesowe upraszczające obieg pieniędzy i danych, od masowych wypłat przez mikropłatności, po przechowywanie wrażliwych dokumentów. Billon posiada już licencję małej instytucji płatniczej wydaną przez brytyjską komisję nadzoru finansowego FCA (Financial Conduct Authority).

O Billon:

Billon stworzył technologię rozproszonego rejestru, która umożliwia nowy cyfrowy sposób wymiany pieniędzy i danych. Jej silnik, oparty na rewolucyjnej, skalowalnej i lekkiej architekturze blockchain, pozwala na zapisywanie i przetwarzanie regulowanych walut oraz dokumentów w bezpiecznej rozproszonej sieci oraz natychmiastowe i bezpośrednie płatności przy wyjątkowo niskich kosztach obsługi. Na podstawie tej technologii Billon buduje rozwiązania tworzące nowe modele biznesowe we wszelkich obszarach zarządzania pieniędzmi i danymi, począwszy od masowych wypłat przez mikropłatności, skończywszy na repozytorium dokumentów. Firma posiada licencję małego wydawcy pieniądza elektronicznego - brytyjskiego regulatora FCA (Urzędu ds. Postępowania Finansowego).

Billon powstał w 2012 r. i aktualnie w swoich biurach w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce zatrudnia ponad 100 osób. W 2017 r. firma otrzymała grant w wysokości 2 milionów euro na rozwój swojej technologii w największym programie badawczym Unii Europejskiej, Horizon 2020.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.billongroup.com

Powiązane artykuły
Billon z nagrodą za najlepszy blockchain dla korporacji

Billon zdobywa brytyjską nagrodę „The Europas Awards“ za najlepszy projekt korporacyjny wykorzystujący technologię blockchain.
Polska firma po raz pierwszy na prestiżowej liście Fintech50

Billon jako jedyna polska spółka technologiczna znalazła się w gronie 50 najlepszych fintechów w Europie.
Billon na konferencji "blockchain NeXt"

Blockchain to już nie tylko bitcoin i inne kryptowaluty, ale przede wszystkim technologia, która uwiarygadnia każdą zapisaną w niej informację. Jej filary - bezpieczeństwo, niezmienność zapisów i demokratyzacja dostępu do danych - sprawiają, że wszystkie sektory gospodarki i administracji widzą w niej rozwiązanie swoich problemów. O tym, jak blockchain zmienia biznes, opowie konferencja „blockchain NeXt“, która odbędzie się już 21 czerwca w Warszawie.
NCBiR wyróżnił blockchainowy system wypłat motywacyjnych

Polski blockchainowy start-up Billon, który stworzył na bazie swojej technologii blockchain pionierski system umożliwiający natychmiastową wypłatę nagród motywacyjnych, otrzymał prawie 4 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój. Otrzymane pieniądze firma planuje przeznaczyć na badania przemysłowe i prace rozwojowe technologii permissioned blockchain.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.